Na początek musimy nadmienić parę rzeczy… wyposażenie które posiadamy aktualnie (wpis tworzony w okresie wrzesień/październik 2023), nie jest perfekcyjnym wzorcem. Niestety, ze względu na ograniczone środki jesteśmy zmuszeni do kompromisów w kwestii wyposażenia MED.
Zanim zostaniemy zlinczowani za posiadanie wyposażenia, które nie jest rekomendowane przez komitet TCCC; ze względu na charakter naszej działalności wyposażenie dzielimy na treningowe i „zabezpieczenie”. Treningowe jest na bieżąco używane i rotowane w celach szkoleniowych bardzo często wydajemy je na stan naszym członkom w celu doszkalania, natomiast „zabezpieczenie” to wyposażenie stałe, atestowane, sprawne, które na wszelki wypadek znajduje się na wyposażeniu medyka.
Sprzęt, który dzisiaj będziemy omawiać to właśnie sprzęt „zabezpieczenia” czyli coś co używamy np. na strzelnicy, przy pracy z pirotechniką lub podczas treningów „na ostro” gdzie występuje realne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Dlatego liczebność wyposażenia nie powinna być brana pod uwagę jako wzorzec, co będziemy nadmieniać przy każdej możliwej okazji, natomiast cały czas do tego dążymy.
ZESPÓŁ MEDYCZNY
Każdy członek naszej grupy medycznej posiada ukończony kurs. Zależnie od dziedziny którą się zajmuje prywatnie są to kursy TCCC, CLS lub chociażby KPP. Zadaniem zespołu medycznego jest rozwój gałęzi medycyny w stowarzyszeniu, modernizacja i konserwacja sprzętu, przygotowywanie zajęć dla reszty członków, a także zabezpieczenie naszych szkoleń i działań.
Struktura zespołu jest dynamiczna, ponieważ każdy ma swoją drugą specjalizację bardzo często zależnie od zadania różne osoby są przydzielane jako „starszy”, dlatego ważne jest utrzymywanie równego poziomu wyszkolenia naszych medyków.
WYPOSAŻENIE – PLECAK MEDYCZNY
Za nasz standardowy plecak wybraliśmy „Plecak Wira” firmy Miwo Lubliniec, wymieniono w nim kieszenie na komory z okienkiem odzyskane z Indywidualnego Zestawu Pomocniczo-Leczniczego.
Sprzęt przenosimy posegregowany w pakietach, zależnie od przeznaczenia. Kieszenie zgodnie z akronimem MARCHE dzielimy na:
– BLEEDING (KRWOTOKI)
– AIRWAYS (DROGI ODDECHOWE)
– RESPIRATORY (KLATKA PIERSIOWA/ODDECH)
– RÓZNE (DODATKOWE WYPOSAŻENIE)
Stazy taktyczne CAT przenosimy umiejscowione na zewnątrz plecaka w celu jak najszybszego dobycia, jak i zapasowe w środku (dzięki temu mamy pewność że opaska jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi).
Wyposażenie nie różni się zbytnio od tego, które możemy spotkać w standardowym IFAKu, plecak jest po prostu dodatkowym zaopatrzeniem, które można rozdzielać na członków zespołu.
Jedyne dodatkowe elementy to worek BVM (zależnie od zakresu działań czasami nie jest zabierany), pulsoksymetr, bandaż elsatyczny, szyny splint i prowizoryczna opaska na miednice wykonana ze splinta. Przenosimy też karty segregacyjne, chemlighty i zapasowe karty TCCC.
WYPOSAŻENIE – PAKIET ZAPASOWY
Oprócz standardowego plecaka, w zespole wykorzystujemy panele szturmowe zaadaptowane na mikro plecaki medyczne. Są to lekko rozbudowane IFAKi, które można łatwo zerwać z rzepu i rozdysponować w zespole.
Bardzo przydatna, poręczna i lekka opcja na zwiększenie liczebności sprzętu medycznego, a także jego mobilności. Zgodnie z zasadą wykorzystywania na poszkodowanym jego własneg IFAKa, dzięki tym pakietom możemy szybko bez potrzeby ruszania plecaka medycznego dostarczyć dodatkowe wyposażenie na miejsce.
WYPOSAŻENIE – PLECAK Z PANELU SZTURMOWEGO
W przypadku dodatkowego plecaka z panelu szturmowego w skład wyposażenia wychodzą następujące opatrunki:
-Chest-Seal -Rurka nosowo-gardłowa -Folia NRC -Bandaże -Opatrunki indywidualne Dobrym sposobem do uniknięcia zagubienia opatrunku w momencie udzielania pomocy przychodzi nam do pomocy srebrna taśma klejąca, którą wykorzystujemy do przyklejenia mniejszych opatrunków do większych z czego wychodzi nam pakiet wszystkich niezbędnych nam rzeczy. Panel na kamizelce nie jest w żadnym przypadku pełnoprawnym plecakiem medycznym, znajdują się w nim tylko i wyłącznie zdublowane opatrunki z IFAKów które ma przy sobie każdy z naszych operatorów.