Strzelanie bojowe, czyli to nie tak jak myślisz…

Artykuł został napisany przez „Angela” z Angel Shooting Academy, jest to pierwszy, mamy nadzieje z serii artykułów we współpracy z nim. Zapraszamy do lektury.

Rozpoczynając swoją przygodę ze strzelectwem często decydujemy się na dany rodzaj na podstawie samej nazwy- bojowe, sportowe, obronne. Jeżeli czytasz właśnie ten artykuł, to Twój wybór padł najprawdopodobniej na strzelectwo bojowe, bo właśnie takie sprawdzi się tam dokąd zmierzasz. Zapewne już samo słowo bojowe czy taktyczne wystarcza byś wierzył, że to właściwa droga. Trochę tak jest, ale nie do końca, do czego postaram się Cię przekonać w trakcie czytania tego artykułu.

STRZELECTWO SPORTOWE

Jak wiesz poza strzelectwem bojowym istnieje również szeroko rozumiane strzelectwo sportowe i choć chciałbym Ci powiedzieć, że możesz je całkowicie pominąć, to musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że „shooting is shooting”. Zaskoczony? Bynajmniej. Przecież bez problemu wymienisz chociaż kilka różnic pomiędzy żołnierzem, a zawodnikiem IPSC. W zasadzie różnice istnieją i jest ich całkiem sporo. Zaczynając od celi jakie chcemy osiągnąć, poprzez technikę, a na taktyce kończąc. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pierwszym aspektem jest na pewno przeznaczenie. Z założenia w sporcie, a w zasadzie części dynamicznej strzelectwa sportowego masz osiągnąć jak najwyższy wynik, w jak najkrótszym czasie i w ten sposób zagwarantować sobie zwycięstwo. Musisz więc być zarówno szybki jak i celny. W strzelectwem bojowym Twoim zadaniem jest neutralizacja celi z jednoczesnym zachowaniem życia, tutaj cel to nie kartka papieru czekająca, aż w nią trafisz (choć treningowo najczęściej tak). Strzelanie więc pozwala z jednej strony wykonać Ci Twoje zadanie i przeżyć, choć nie zawsze jest konieczne. Jednocześnie pojawiają się tutaj dokładnie te same aspekty co w strzelectwie sportowym – musisz być szybki i celny.

Kolejnym aspektem jest wspomniana technika, którą należy mocno związać ze sprzętem i warunkami w jakich ten sprzęt będziemy użytkować. Rozwińmy to zagadnienie nie jako od końca by wszystko ułożyło nam się w całość, a więc od warunków. Przez warunki należy rozumieć pogodę, teren, porę dnia, porę roku, czas wystawienia na ich oddziaływanie. Jeżeli w tym miejscu zestawimy ze sobą sport i strzelectwo bojowe zauważymy, że kolejny raz mamy wiele powiązań jak i różnic. Dla przykładu weźmy na warsztat możliwość zabrudzenia broni. Strzelectwo sportowe wydaje nam się w tym aspekcie bardzo proste, w przeciwieństwie do strzelectwa bojowego gdzie przykładem mogą być Ukraińscy żołnierze siedzący w bagnistych okopach. Z drugiej strony mamy również zawody Lekka Piechota i akcje bezpośrednie w warunkach CQB. Można więc przyjąć, że w obu tych rodzajach strzelectwa warunki mają swój wpływ na strzelca i jego sprzęt.

WYPOSAŻENIE

Skoro już dotarliśmy do sprzętu to tutaj łatwo już znaleźć różnice. Strzelec bojowy potrzebuje bowiem sprzętu odporniejszego, takiego który będzie odporny na warunki i wytrzymalszego, natomiast strzelec sportowy czegoś co zapewnia mu szybkość i wygodę w obsłudze. Na broni zamontowanej na wieszaku na pewno szybciej oddasz strzał z dobycia, ale kabura od Safariland lepiej ochroni Twoją broń. Warto więc zdawać sobie sprawę, że sprzęt, który świetnie sprawdza się w sporcie nie zawsze sprawdzi się w militarnym przeznaczeniu/warunkach. Tym sposobem dotarliśmy do momentu, w którym warunki determinują sprzęt, a sprzęt determinuje technikę.

W tym miejscu sięgniemy znowu do przykładu jakim w tym przypadku będzie awaryjna wymiana magazynka. Awaryjna czyli taka gdzie skończyła się amunicja i jak najszybciej chce mieć znów pełny magazynek, podpięty do broni. Oczywiście w strzelectwie sportowym stosowana technika polega na pozbyciu się z gniazda magazynka, pustego (choć nie zawsze) magazynka metodą grawitacyjna, a więc taką gdzie magazynek swobodnie wypada po wciśnięciu przycisku zwalniania magazynka. W strzelectwie bojowym natomiast, często wybieraną techniką jest technika polegająca na wyszarpnięciu pustego magazynka z gniazda magazynka. Wyszarpnięcie magazynka ma w tym przypadku eliminować nam możliwość pozostania magazynka w gnieździe w przypadku zabrudzenia lub braku pionowego ułożenia gniazda magazynka. Subtelna różnica wynikająca z kompromisu pomiędzy szybkością, a niezawodnością. To oczywiście nie jedyny przykład, ale doskonale obrazujący, że strzelectwo bojowe często wymaga stosowania innych technik obsługi broni niż te stosowane w sporcie. Czy to oznaczę, że technik sportowych nie można stosować w strzelectwie bojowym? Nie. Znam wielu strzelców bojowych, którzy stosują z powodzeniem techniki sportowe. Czy zatem jest sens dzielić technikę pracy na broni na bojową i sportową? Zarówno tak jak i nie. Myślę, że zdania w tym aspekcie również będą podzielone.

RÓŻNICA MIĘDZY STRZELECTWEM BOJOWYM, A TAKTYCZNYM

Nie jest to definicja książkowa, ani potwierdzona badaniami. To są wyłącznie nasze spostrzeżenia na przestrzeni lat. Dla nas różnica jest bardzo prosta, strzelectwo taktyczne, a raczej „w taktycznej otoczce” to praktycznie sport w kamizelkach i mundurach. Bardzo często przypomina tory IPSC, z urozmaiceniami pokroju strzelania z pojazdu lub do pojazdu, dokładając konkurencje sprawności fizycznej. Jest to bardzo dobry sposób na rozwijanie swoich umiejętności strzeleckich, dopasowania, wyboru sprzętu.

Strzelectwo bojowe natomiast, musi zawierać elementy taktyki, działania w zespole, koordynacji tego zespołu i co najbardziej kontrowersyjne, przesuwa granice bezpieczeństwa, ponieważ tam liczy się skuteczne wykonanie celu (wiadomo są żelazne zasady bezpieczeństwa, które musimy przestrzegać, tak samo trzeba pamiętać że jesteśmy na szkoleniach i chcemy aby każdy był cały i zdrowy, to temat na osobny artykuł).

Najlepszy klimat strzelectwa bojowego cywile mogą poczuć na znakomitych zawodach Lekka Piechota, o których wyżej pisał Angel. Choć brak tam ogólnopojętej „taktyki”, chłopaki z Klubu Strzelających Inaczej dbają aby wyciągnąć najbardziej fundamentalne elementy tej gałęzi strzelectwa.

„Wujek” P0-7

Podsumowując, rodzaje strzelectwa powstały na wskutek wrzucenia strzelania w daną sytuację, taktykę, warunki, a to z kolei wymaga dostosowania technik i sprzętu do wyzwań jakie na Ciebie czekają. Strzelanie zbudowane jest z fundamentów, a te są spójne bez względu czy jesteś sportowcem czy żołnierzem. Musisz więc stać się hybryda z umiejętnościami strzeleckimi sportowców (specjalistów w swym fachu) oraz technikami i taktyką dostosowanymi do wyzwań jakie na Ciebie czekają.

Na koniec dodam tylko byś zawsze kierował się otwartą głową i czerpał ze strzelectwa (bez względu na jego rodzaj) jak najwięcej. Rozwijaj się, trenuj, bądź przygotowany.

Choose wisely..
Angel z Angel Shooting Academy

P.S. A jeżeli wciąż masz wątpliwości spójrz na SigSauer Academy, która połączyła strzelców sportowych i bojowych tworząc hybrydę. Stwierdzenie, że strzelanie to strzelanie, idealnie oddaje kwintesencję hybrydy, która musisz się stać by osiągnąć sukces.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top